Telefonunuzla karekod okuturken dikkat! Dolandırıcılar yine iş başında

Uzmanlar karekod üzerinden yapılan yeni bir dolandırıcılık yöntemine karşı uyarılarda bulundu. Açıklamalara göre her yerde karşımıza çıkan karekodlar kötü amaçlar için değiştirilebiliyor.

Telefonunuzla karekod okuturken dikkat! Dolandırıcılar yine iş başında
08 December 2021 - 17:08

Bazı dolandırıcılar, kendi karekodlarını etrafa dağıtıp ağına düşecek kişileri bekliyor. Kodu okutan kişi, kodu koyan kişinin niyetine göre bazı bilgilerini karşı tarafa aktarabiliyor ya da istem dışı arama yapabiliyor.

Pandeminin başlangıcından beri sık sık karşımıza çıkan karekodları restoran menülerine ulaşmaktan mekanlara girişe ve bilgi almaya kadar birçok amaçla kullanıyoruz. Bu karekodlar bizi belirli linklere yönlendiriyor. Kötü niyetli biri kötü niyetli bir linkin karekodunu üretip etrafa basitçe dağıtabilir.

QR KOD İLE VİRÜS BULAŞTIRILABİLİR

Bir güvenlik yazılım firmasında pazarlama müdürü olarak çalışan Ünsal Yurdakonar, sahte bir karekodla telefondan otomatik aramalar yapılabileceğini ifade etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Bıçakcı ise yaptığı açıklamada 'QR kodlar bir afişe asılı ve afişle ilgili bilgi almak istiyorsunuz. Oradaki QR kodu değiştirebilirler, üzerine sahte başka bir QR kodu yapıştırabilirler. Bu tür risklere karşı biraz daha uyanık olmakta fayda var. QR koda bakarak veya gidilen siteye bakılarak anlayabilme imkânınız çok bulunmaz. QR kod aracılığıyla mobil cihazınıza kötü amaçlı bir yazılım, virüs indirebilirsiniz. Burada QR kodunu okuttuktan sonra bir yazılım indirilmesi söz konusu olursa bu yazılımı indirmemenizi bilhassa öneririm.' ifadelerine yer vererek bilinçsiz QR kod kullanımının yol açabileceklerini hakkında uyardı.

KRİPTO PARA DOLANDIRICILIĞI DA YAPILIYOR

Aynı zamanda ödeme yapma gibi işlemlerle kripto paralar üzeirnden de dolandırıcılık vakalarının olabileceğine vurgu yapan Bıçakçı, bu konuda da 'QR kod üzerinden bir ödeme de yapabilirsiniz, bu ödeme eğer sizin istemediğiniz bir kişiye ait bir ödeme ise ve bu Bitcoin üzerinden yapılan bir ödeme ise bunu geriye alma şansınız yok. Bir bankacılık elektronik transferinde bulunacaksınız, o IBAN numarasını da QR kod haline getirebilirsiniz elbette. IBAN numarasını değiştirip başka bir saldırganın bu saldırıyı yapan kişinin adresi ile değiştirdiği anda sizin yapmış olduğunuz transfer başka bir hesaba gidecektir" ifadelerini kullandı.

 

 

COMMENTS

  • 0 Comment